Tamponsuz Burun Estetiği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatları genellikle burnunda yapısal ve dokusal bozukluklar olan ve yüz yapısı burnuyla uyumsuz olan kişiler tarafından yaptırılan ameliyatlardır. Genel olarak burun estetiği kişilerin yüzü ile burun yapısını uyumlu hale getirmek için yapılan bir ameliyat türü olsa da solunum yollarında bulunan sinüzit, uyku aknesi, polip ve horlama gibi rahatsızlıkların tedavisi için de oldukça tercih edilen bir cerrahi yöntemdir.

Burun estetiğiyle tedavi olmayı tercih eden kişiler genel olarak cerrahi operasyonlardan sonra belirli durumlardan rahatsız olabilmektedir. Estetik burun İzmir estetik merkezinde tedavi olan hastalarla konuştuğumuzda hastaların eski dönemlerdeki gibi ağrı, acı ve sızı gibi şikayetleri olmadığını öğrendik. Estetik merkezinin doktorları tarafından yapılan tamponsuz burun estetiği ameliyatlarında, kanamayı azaltmak için tamponların kullanılmaması hastaların ameliyat sonrasında ağrı çekmesinin önüne geçmiştir.

Tamponlu burun estetiği ameliyatları sprint, gazlı bez, kromozom gibi tamponların kullanılmasıyla yürütülen ameliyatlardır. Tamponlu burun estetiği ameliyatlarında kullanılan tamponlar hastaların cerrahi işlemlerden sonra burnundan nefes almasını engellemekte ve bu da hastanın birçok durumdan şikayetçi olmasına neden olmaktadır.

Tamponsuz Burun Estetiği Yöntemleri

Tamponsuz burun estetiği yöntemi genellikle kişilerin ağrı, sızı ve acı gibi şikayetleri olduğu için denen bir ameliyat yöntemidir. Günümüzde hala cerrahlar tarafından tamponlu ameliyatlar yapılmak istense de hastalar istediği takdirde tamponsuz burun estetiği yöntemleri de uygulanmaktadır.

Tamponsuz burun estetiği yöntemleri hastalar tarafından çok avantajlı bir durumdur.  Çünkü burunda tampon bırakılmadığı için kişiler nefes alırken kolaylıkla burunlarını kullanabilmekte ve tampondan kaynaklı olan burun tıkanması ve nefes alma problemi yaşamamaktadır. Genellikle tamponsuz estetik ameliyatları tercih edildiğinde operasyonu yönetecek olan doktorların daha dikkatli davranması gerekmektedir. Burun yapısında estetik operasyon yapılırken çevre dokulara zarar verilmemesi, oluşan kesiklerin ameliyat esnasında tedavi edilmesi ameliyat sonrasında hastanın burun dokusunda semptomların oluşmaması için önemlidir.

Tamponsuz Burun Estetiğinde Silikon Ateller Kullanılıyor

Tamponsuz burun estetiği ameliyatlarında kişilerin burnunda oluşabilecek kanama ve damlamaların önüne geçmek yerine gazlı bezler yerine burun boşluklarına silikon ateller yerleştirilmektedir. Eskiden ameliyat sonrasında yapılan alçı yerine de burun yapısını destekleyici bantlar kullanılarak kişilerin daha rahat nefes alması sağlanmıştır. Tamponsuz burun estetiği yöntemlerinde silikon atellerin kullanılması hastaların ameliyattan sonra iyileşme sürecinde burun tıkanıklığı gibi problemler yaşamamasını sağlamıştır.

Burun estetiği ameliyatlarında içten atılan dikişler çözülebilir yöntemlerle yapıldığı için hastaların herhangi bir şekilde ameliyat sonrasında dikiş almaya gitmesi gerekmemektedir. Lakin buruna yerleştirilen atellerin alınması ve hastanın burun yapısında oluşabilecek olan semptomların gözlemlenmesi için operasyondan 2-3 gün sonra muayeneye gitmesi gerekmektedir. Yapılan son muayenelerden sonra hastanın ameliyat sonrasında sümkürme burun sıkma gibi temizleme yöntemlerini kullanmaması önerilmektedir. Genellikle burun estetiği olan kişilere burnun nemlendirilmesi ve içinin temizlenmesi için okyanus suyu ile temizleme yöntemleri önerilmektedir.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *