Psikolojik Rahatsızlıklar Kaderiniz Olmasın

Genel olarak bakıldığında açık olarak göze batmayan psikolojik sorunların insanın en güçsüz anında ortaya çıktığı bilimsel bir gerçektir. Her psikolojik sorunun altında genellikle çocukluk yıllarında yaşanmış, çözülemediği için bilinçaltına atılmış nedenler yatar.

İnsanların zaman içinde olumsuz duygular yaşaması insan doğasının bir gerçeğidir. Bir bireyin olumsuz duygular yaşamasının birçok nedeni vardır. Genellikle bireylerin başarısız oldukları dönemlerde ortaya çıkan psikolojik sorunların aslında çocukluk yıllarında bastırılmış çözümsüz duyguların bilinçaltı tarafından açık edilmesi olarak görülmelidir. Bu olay aslında bireyin bilinçaltı tarafından ‘çözülmeyi bekleyen’ sorunlarının olduğunun anımsatılmasından ibaret olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu çözülmemiş bilinçaltında bastırılmış sorunlarla bir anda ve en olumsuz duygular içinde iken karşılaşan bireyin çözüm bulamama durumunda psikolojik rahatsızlıklar farklı şekillerde ortaya çıkar.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile insan yaşamına giren görsel karmaşa içinde bilinçaltına bastırılmış çözüm bekleyen duyguların açığa çıkması çok daha kolaylaşmıştır. Örneğin, bilim kurgu türü bir reklam bir anda kişinin çocukluğunda bilinçaltına yer etmiş olayla bağlantılı hale gelebilir. Evli bir kişinin izlediği filmdeki olayın kendi başına gelebileceğini düşünerek eşinden şüphelenmesi şekline dönüşmesi ve bunun bir saplantıya dönüşmesi bu tür bir bilinçaltı olayının açığa çıkması halidir.

İzmir Karşıyaka Psikoloji Merkezi

İzmir psikolog merkezi olan Değişim Psikoloji, çağın tüm bilimsel tedavi yöntemlerini uygulayarak bu tür sorunları olan bireylerin hizmetindedir. Psikolojik sorunları çözmek için ilaç tedavisinden önce kişiye uygun terapilerin tespit edilerek bu yolla tedaviyi amaç edinen kuruluş, uzman kadrosu ile en kısa zamanda en sağlıklı sonucu almak kuralıyla çalışmaktadır.

Aile Terapileri

Özellikle eşler arasında yaşanan ve güven eksikliğinden kaynaklanan psikolojik rahatsızlıkların asıl nedeni ve olayın sonucunun getireceği tehlikeyi tespit ve en uygun çözümü taraflara bilimsel yöntemlerle ikna yolu ile uygulamak esastır. Psikolojik rahatsızlıkların belirtileri çok çeşitli olabilir. Dünyada insanların en az yarısının çeşitli zamanlarda en az bir kez psikolojik rahatsızlıklardan birini geçirir. Bu gerçeği göz önünde tutarak sağlıklı bir insanın; beden, ruh ve sosyal bakımdan iyilik halinde olması gerekir. Bu bireyin iyi olmayan ruh hali psikolojik hastalıktır. Bugüne dek belirlenen en az 300 çeşit psikolojik hastalık vardır. Psikolojik rahatsızlık her hastada kendine has özel bir durumdur.

Depresyon Tedavisi

Günümüzde yaşanan psikolojik hastalıkların en tehlikelilerinden biri depresyondur. Genellikle insanda belirtileri keder ve karamsarlık olan depresyon bireye genel olarak ölüm dürtüsünü yaşatır. Depresyon yaşatan faktörlerin başında genetik yatkınlık ile vücut hormonlarının düzensizliği gelmektedir. Mizaç bozukluğu sık görülen psikolojik hastalıklardandır. Burada hasta yaygın olarak; uzun süreli yas, kızgınlık, nefret ve tepki halindedir. Bir diğer sık görülen psikolojik rahatsızlık kaygı ile gelen haldir. Aslında genel olarak kötü olmayan kaygı saplantı boyutunda bu hastalığı ortaya çıkarır. Ortaya çıkacak en net belirtisi panik atak halidir. Çok sıklıkla görülmese de çeşitli fobiler, sosyal kaygı bozuklukları ve ayrılık hissi de psikolojik rahatsızlıkların çeşitlerinden bazılarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *