İnşaat Proje Yönetimi Nedir ve Eğitimi Nasıl Alınır?

Mühendislik sektöründe inşaat proje yönetimi inşaat projelerinde zaman ve bütçe hedeflerine ulaşmak anlamına gelmektedir. Mühendislik hizmetinin amacı da zaten bu hedeflere belirlenen zaman diliminde bütçeyle ulaşmaktır.

Şartnamelere uygun şekilde düzenlenen ve müşterinin amaçlarına göre belirlenen bütçeyle hedeflere zamanında ulaşan proje yönetimi, fizibilite, tasarım ve mühendislik süreçleri de inşaat sektörünün yükünü mühendislik şirketleri alır. Hizmet odaklı çalışan ve gerekli şartnamelere uygun bir şekilde çalışan mühendislik hizmetleri ve firmaları, proje yönetimi ve uygulaması konusunda hizmet verebilir.

Proje Yönetimi Eğitimi Nasıl Alınır?

Genelde üniversiteler ve sürekli eğitim merkezlerinde eğitim verilen proje yöntemi eğitimi mesleki açıdan gelişmek isteyenlerin eğitimi açısından oldukça önemlidir.

Proje yönetimi konusunda eğitim almak isteyen birçok kişi üniversitelerin bünyesinde verilen eğitimleri alarak konu hakkında bilgi sahibi olabilir. Ancak mühendislik eğitimi almış olan kişilerin bu alanda ek bir eğitim alması şarttır. Aksi halde teorik bilgiler yetersiz kalarak uygulama açısından birçok kolaylık sağlanır.

Temek mühendislik bilgisini bilen ve ihtisas yapmış olan ve sahada da deneyimli olan mühendisler proje yönetimi eğitimi aldıktan sonra bu meslekte oldukça başarılı olabilirler. Ancak bu sertifika uluslararası geçerliliği olan sertifika değildir ve çoğu zaman adaylar yanılabilir.

PMI Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle PMI sertifika başvurusu yapılmalıdır. Başvurunun kabul edilmesi durumunda 90 günlük bir süre tanınır ve 1500-1800 USD arasında başvuru ücretinin ödenmesi gerekir.

Daha sonra başvuru sürecinde herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilerek 5 iş günü içinde değişiklikler yapılır. Denetim süresince rastgele bölümler üzerinden denetim yapılır. Panel değerlendirme aşamasına geçilebilirse 10 iş günü daha süre verilir ve PMI tarafından program yönetim yetkinliği analizi yapılır.

Analiz sonucunda sınava girmeye hak kazanan adaylar 1 yıllık bir süre dahilinde sınava girer. Sınav 170 sorudan oluşur ve 20 soru değerlendirmeye alınmaz. 4 saat süren sınav, ileriye dönük değerlendirme açısından olan 20 soru üzerinden referans niteliği taşıyacak bir sistemle puanlandırılır.

Doğru cevaplar ne kadar fazlaysa olumlu sonuç ihtimali de o kadar fazladır. Ancak 360 değerlendirilmesi sonrası geçer not alan kişi yeni bir değerlendirmeye alınır. Sınavı geçemeyenler ise iki kez daha sınava girme hakkına sahiptir.

12 kişiye 74 soruluk bir sınav daha yapılır. Bu soruların cevaplanması için 3 hafta süre verilir. Eğer süre zarfında olumlu sonuç alınırsa, 3 yıl geçerliliği olan PMI sertifikası almaya hak kazanılabilir.

Proje Yönetimi Eğitimi Kapsamı

Proje yönetimi eğitimi kapsamında önce proje yönetiminin tanımlanması, metodoloji ve kavramlar konusunda bilgi verilerek başlanır. Daha sonra da proje seçimi, stratejiler ve proje kapsamında maliyetler teorik olarak öğrenilir. Zaman, maliyet ve kalite yönetimi konusunda da başarılı bir sonuç alınması için eğitimlere proje paydaşları, iş analistleri, mühendisler ve proje koordinatörleri de katılabilmektedir.

Neden Proje Yönetimi Eğitimi Almalısınız?

Ülkemizde ve dünya çapında en değerli sertifika olan proje yönetimi sertifikası firmalara ortak bir metodoloji sunduğu için oldukça önemlidir.

Proje yönetimi konusunda ortak bir değer sunmakla birlikte aynı zamanda dünya çapında işler için proje yönetimi eğitimi sertifikası şart koşulabilmektedir. Paydaşların güvenini kazanmak ve diğer her konuda başarılı işlere imza atmak için inşaat sektöründe önemli bir yeri olan proje yönetimi sertifikası, profesyonellerin alması gereken bir sertifikadır.

Anahtar Teslim Projeler

Proje yönetimi eğitimi alan bir profesyonel, anahtar teslim proje adı verilen projeleri eksiksiz, yasalara uygun, zamanında ve belirlenen bütçe dahilinde bitirme yeteceğine ve yeterliliğine sahip olmaktadır.

Uluslararası geçerliliği olan bu sertifikayla şirketlerin işleyişini ve gereksinimlerini planlayacak olan bağlantı da sağlanmış olur. Yani kaynak tahmini ve zaman cetveli konusunda başarılı sonuçlar almak için proje yönetimi konusunda uzmanlarla çalışmak şarttır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *