Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Genel olarak SEO adıyla bilinen arama motoru optimizasyonu sitelerin her türlü özellikleriyle kendilerini arama motorlarına göre ayarlamalarıdır. Bu kapsamda içerisinde birçok farklı unsur barındırmaktadır. En temel amaç arama motorlarında arama yapan kullanıcılara en doğru içerikleri ulaştırabilmektir. Bu amaç doğrultusunda arama motorları birtakım kurallar belirler ve bu kurallara uyan siteler kullanıcılarına daha kolay ulaşabilirler. Bu da tıklanma oranlarını artıracaktır. Bunun için ister bir freelance SEO uzmanı ile çalışabilir ya da bir İstanbul SEO ajansı ile anlaşarak daha profesyonel hizmet alabilirsiniz.

İç ve Dış SEO

Kısaca yukarıda tanımladığımız gibi olan SEO’nun yani arama motoru optimizasyonunun içerisinde birçok unsur yer almaktadır. Bunlar literatürde genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincisi iç ikincisi ise dış SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde bir tasnif yapılmasının nedeni ise yapılan çalışmaların bazılarının site içerisinde bazılarının ise site dışında yapılıyor olmasıdır. Şimdi bunlara da bir göz atalım.

İç SEO Çalışmaları

İç SEO çalışmalarında sitenin içerisinde yer alan tüm her şeyi SEO kurallarına uygun yapmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda özgün içerik paylaşımı, anahtar kelime kullanımı, site uzantılarının kontrolü, site tasarımı, robots.txt dosyası oluşturma, site yüklenme hızını kontrol etme gibi daha birçok hususu saymak mümkündür. İşte tüm bunlar sitenin kendi içerisinde yapabileceğiniz etkili yöntemlerdir. Eğer bunları tam manasıyla yaparsanız bu durumda başarı elde etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Dış SEO Çalışmaları

Site dışında yapılan çalışmalar da dış SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmalar aslında site içerisinde yapmış olduğunuz çalışmaların yan etkisi olarak görülebileceği gibi bağımsız birtakım çalışmalar da yapılabilir. Bunlar arasında sosyal medya çalışmaları, backlink, Google Adsense reklamları, tanıtım yazıları gibi daha birçok hususu sayabiliriz.

Organik SEO

Arama motoru optimizasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken en temel özelliklerden birisi hiç şüphesiz çalışmaların organik olmasıdır. Zira doğal yollardan yapılmayan hileli bir şekilde elde edilen başarılar arama motorları tarafından anlık olarak kontrol edilmektedir. Eğer bir sorun varsa direkt olarak müdahale edilmekte ve ceza kesilmektedir. İşte bu sebeple son derece dikkatli olmak gereklidir.

İlgi çeken bir alanda yaptığınız orijinal paylaşımlar sizleri kısa süre içerisinde zirveye taşıyacaktır. İşte bu sebeple sizler çalışmalarınıza odaklanmalı ve gerisini çok da dert etmemelisiniz.

SEO Araçları

Yukarıda saymış olduğumuz SEO çalışmalarının başarılı olup olmadığını sayısal veriler ile görmek için SEO araçları kullanılmaktadır. Bu kapsamda en başta Google Analytics olmak üzere çeşitli araçlar kullanılabilir. Smallseotools, ahrefs, keyword density, alexa gibi çeşitli sitelere girerek de siteniz ile alakalı birçok veri elde edebilirsiniz. Bu veriler sayesinde neyi eksik neyi fazla yaptığınız ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra arama motorlarının algoritmalarını da düzenli olarak takip etmek gereklidir. Zira bir gün önce faydalı olan bir uygulama bir gün sonra zararlı hale dönüşebilir.

Arama motoru optimizasyonu nedir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımız sizlere rehber niteliğinde olacak ve başlıca yöntem ve teknikler hakkında sizlere bilgi verecektir. Bu sayede adımlarınızı çok daha emin bir şekilde atabilecek ve başarıyı yakalayabileceksiniz. O halde daha da fazla oyalanmadan adım atmanın vaktidir diyelim. Bu sayede siteniz çok kısa süre içerisinde zirvelere tırmanacak ve kazançlarınız artacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *